Microsoft, Edge in Çökmesine Neden Olan Sorunun Giderildiğini Açıkladı


Sabah saatlerinde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, ABD merkezli teknoloji devi Microsoft'un yeni internet tarayıcısında yaşanan bir çökme sorunundan bahsetmiştik. Bu çökme sorunu; Google'ın varsayılan tarayıcı olması durumunda, adres çubuğundan arama yapılmaya çalışıldığı zaman meydana geliyordu. Microsoft şimdi, bu konuyla alakalı yeni bir açıklama yaparak sorunun giderildiğini açıkladı.

2020 yılının ilk günlerinde yayınlanan Chromium tabanlı Edge'de yaşanan çökme meselesinin niçin kaynaklandığı bilinmiyor. Microsoft, hatanın giderildiğini açıklamış olsa da sorunun niçin kaynaklandığına değinmedi. Açık konuşmak gerekirse kullanıcıların da bu durumun niçinini pek merak etmediklerini söyleyebiliriz. Çünkü Microsoft'a göre artık, söz konusu sorun yaşanmıyor ve Google, varsayılan arama motoru olarak kullanılmaya devam edilebilir.

Microsfot Edge

 

Kullanıcılardan gelen ilk raporlara göre Edge'de yaşanan sorun, işletim sisteminden kaynaklı değildi. Çünkü hem Windows hem de macOS kullanıcıları, bu sorundan muzdarip olduklarını belirtmişlerdi. Edge'in çökmesine niçin olan bu sorunu daha da ilginç kılan şeyse, varsayılan arama motorunun sadece Google olduğunda çökmenin yaşanmasıydı. Kullanıcılar, Microsoft'un Bing isimli arama motorunu ya da diğer alternatifleri kullandıklarında bu tür bir sorun yaşamıyorlardı.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalarda, sorunun çözüldüğü ve eğer bu süreçte tarayıcı ayarlarında bazı değişiklikler yapıldıysa, bu değişikliklerin geri alınabileceği ifade edildi. Yani sizler de bu sorunla karşı karşıya kaldıysanız ve tarayıcınızın ayarlarını kurcaladıysanız, artık bu ayarları eski haline çevirebilirsiniz.

Microsoft Edge

Microsoft, Chromium tabanlı Edge'in çökmesine niçin olan sorunu çözdüğünü açıkladı ancak bu çözüm kalıcı olmayabilir. Çünkü Microsoft, konuyla alakalı yaptığı açıklamalarda sorunun yaşanmaya devam etmesi durumunda kendilerine bildirilmesini istiyor. Yani Google arama motorunun varsayılan olarak kullanılmasını imkansız hale getiren sorun, ilerleyen saatlerde yeniden patlak verebilir.